Onemocnění dutiny ústní u koček
Zápach z dutiny ústní u koček
Příčiny zápachu z dutiny ústní nebo-li halitózy bývají nejčastěji spojeny s patologickým nálezem v dutině ústí a onemocněním gastrointestinálního aparátu. Jedná se především o problémy s příjmem krmiva (zbytky potravy v dutině ústní), problémy vlastní dutiny ústní (záněty, cizí tělesa, neoplazie), onemocnění zubů (zubní kámen, zánět dásní, abscesy zubních kořenů), onemocnění hltanu, jícnu(cizí tělesa, záněty, neoplazie). Zdroj zápachu může být i mimo trávící trakt( např.záněty nosních dutin, záněty a neoplazie dolních i horních dýchacích cest). Z metabolických onemocnění bývají příčinou halitózy cukrovka, selhávání ledvin, diabetická ketoacidóza.
Mezi nejčastější onemocnění dutiny ústní u koček patří zubní kámen (odontolitiása) a s ním spojené onemocnění parodontu, které je nejčastěji vyvoláno zubním plakem a postihuje struktury ukotvující zub. Na vzniku onemocnění se spolupodílí několik faktorů, z nichž nejdůležitějším je přítomnost bakterií v dutině ústní. Bakterie způsobují v dutině ústní zánět lokalizovaný nejčastěji na dásně., ten spolu s bakteriemi postupně způsobuje rozvolňování závěsného aparátu zubu, jehož následkem v počátku vznikají podél zubního kořene kapsy a choboty, později se zuby začínají kývat a nakonec vypadávají. Kromě tvorby zubního kamene můžeme v dutině ústní pozorovat:začervenání dásní a sliznic í, bolestivost při kousání, při čištění zubů, odmítání granulí, zápach z tlamy, odhalování zubních kořenů, nadměrné slinění.
Zcela specifickým onemocněním je tzv. felinní lymfocytárně plazmatická gingivitida. Projevuje výrazným zarudnutím okraje dásní, krvácivostí a silnou bolestivostí.Příčina onemocnění není dosud známa, dává se do souvislosti s virovými infekcemi a poruchami imunitního systému. Terapie je vždy celoživotní.